Yarın Hapı

Yarın Hapı Nedir

 • Yarın hapı, doğum kontrol önlemi alınmayan veya korunma kazaları gerçekleşen cinsel ilişki sonrasında kullanabileceğiniz bir acil korunma yöntemidir.
 • Yarın hapı korunmasız ilişki sonrasında yumurtlamayı erteleyerek etki gösterir.
 • Yumurtalamayı erteleyerek sperm ve yumurtanın karşılaşmasını önler. Böylece hamilelik daha oluşmadan önce önlenmiş olur.
 • Korunmasız cinsel ilişki sonrasında yarın hapı olabildiğince çabuk alınmalıdır. Ne kadar çabuk alınırsa hamilelik riski o kadar düşük olur.
 • Yarın hapı, adet döngüsünün herhangi bir zamanında kullanılır.
Yarın Hapı Nedir

Yarın Hapı Nasıl Etki Eder?

Yarın hapı, korunmasız cinsel ilişkiden hemen sonra kullanıldıysa, henüz gerçekleşmemiş yumurtlamayı (ovulasyonu) erteleyerek gebeliği önler. Bu durumda Fallop kanalında bekleyen sperm bir yumurta ile karşılaşıp onu dölleyemez. Bu etki yumurta salınımını önleyerek doğum kontrolü sağlayan doğum kontrol haplarının etkisine benzer.

Korunmasız cinsel ilişkiden sonra olabilecek en kısa sürede yarın hapı almak ilacın etkisini artıracaktır.

Yarın Hapı Nasıl Etki Eder?
Yarın Hapı Düşük Yapmaya Neden Olur mu?

Yarın Hapı Düşük Yapmaya Neden Olur mu?

Yarın hapının düşük yapmaya neden olduğunu duymuş olabilirsiniz.

Bu doğru değildir.
Yarın hapı gebeliği oluşmadan önce önler. Etki mekanizması yumurtlamayı erteleyerek sperm ile yumurtanın karşılaşmasını önlemek. Bu nedenle gebeliği daha oluşmadan önce önlemiş olur.

Eğer hali hazırda gebe iseniz, yarın hapı gebeliği sonlandırmayacaktır. Düşük yapmaya yol açmaz.

Yarın Hapının Yan Etkisi Var mı?

Yarın Hapının Yan Etkisi Var mı?

Herkeste gözlenmemekle birlikte tüm ilaçlar gibi yarın hapı da bazı yan etkilere yol açabilir.1

Yarın hapı kadınlar tarafından genelde iyi tolere edilir.Fakat bazı kişilerde baş ağrısı, bulantı (kusma hissi), karın ağrısı, adet gecikmesi gibi yan etkiler gözlemlenebilir. Yarın hapı kullandıktan sonra adet döneminizin 7 güne kadar ertelenmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durumda endişe etmeyin, bir sonraki adet döngünüzde normal rutinine dönecektir. Fakat adetiniz 7 günden fazla ertelenirse veya normalden hafif ya da yoğunsa gebelik testi yaptırmalısınız.

Yan etkiler hakkında doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz.

Yarın Hapının Kullanımı

Yarın Hapının Kullanımı

Yarın hapı kullanımı basittir.

1 tablet su ile birlikte korunmasız ilişkiden sonra olabildiğince çabuk alınmalıdır. Korunmasız ilişkiden sonra mümkün olan en kısa süre içerisinde alınması tavsiye edilir.

Yemeklerden önce veya sonra alınabilir.

Menstural dönemin herhangi bir evresinde alınabilir.

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

Yarın hapı düşüğe neden olur.

Tabi ki Hayır! Yarın hapı düşüğe neden olmaz. Ertesi gün hapı yumurtlamayı erteleyerek etki gösterir ve gebeliği oluşmadan önce önler

Hayır tabi ki! Yarın hapı bir kürtaj yöntemi değildir. Yumurtlamayı erteleyerek istenmeyen gebeliği önler.

Kesinlikle Hayır!...Yarın haplarının amacı, korunmasız ilişki sonrasında gebeliği engellemekdir. Ve etkisini yumurtlamayı geçici olarak ertelemek suretiyle göstermektedir; ancak yumurtlamanın ne zaman normale döneceği bilinmediği için kullanımdan sonraki korunmasız ilişkilerde her zaman içinrisk vardır. Yarın hapı kullandıktan sonraki korunmasız ilişkileriniz için herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla ilacı kullandıktan sonrakidönemde korunmak için mutlaka prezervatif gibi bir yöntem kullanılmalıdır.

Hayır! Korunmasız cinsel ilişki sonrasında istenmeyen hamilelikleri engellemekiçin kullanılan yarın hapının vücuttaki etkisi, yumurtlamayı geçici olarakertelemesidir. Erteleme geçici olduğu için kişinin yumurtlamasında veyadoğurganlık özelliğinde herhangi bir olumsuz etki göstermez.

Elbette Hayır! Yarın hapları uzun yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Ağızdan alınan Yarın hapının içindeki hormon, sadece kullanıldığı dönemde, adet görme zamanını değiştirebilir. Yani kullanımdan sonra adetiniz normalden daha önce veya sonra olabilir. Ancak sonraki adet döngüleriniz normal rutinine döner.

Yanlış! Yarın hapı acil korunma yöntemi olarak özel biçimde tasarlanmıştır.Yarın hapı genel olarak kadınlar tarafından iyi tolere edilir. Tüm ilaçlar gibi yan etkileri olabilir. Ancak bu yan etkileri herkes yaşamaz.

Hayır! Yumurtlamanın zamanı öngörülemez. 10 kadından sadece 1’i, adet döngülerinin 14. gününde yumurtlar. Dolayısıyla korunmasız veya korunmanın şüpheli olduğu ilişki sonrasında adet döngünüzün herhangi bir zamanındahamile kalma riskiniz yüksektir. O nedenle hamileliği önlemek adına doktorunuzaveya eczacınıza danışarak ertesi gün hapı almanız önerilir.

Yanlış! Yarın hapı etkisini yumurtlamayı ertelemek yoluyla göstermektedir

Yanlış! Yarın hapı kullanan kadınlarda yapılan klinik araştırmalarda, adet düzensizliği bir yan etki olarak saptanmıştır fakat bu durum 100 kullanıcıdan sadece 1’inde ortaya çıkmaktadır.1

Yanlış! Yarın hapı kullanan 10 kadından 9’unda ağrılı adet görülmez.

Yanlış! Yarın hapı kullanan 10 kadından 9’unda mide bulantısı görülmez

Yarın Hapının Kullanılmaması Gereken Durumlar

 • İçeriğindeki etkin madde veya katkı maddelerinden birine (katkı maddelerinin listesini ürünün kullanım talimatında bulabilirsiniz) karşı bilinen bir alerjik durum varsa kullanılmamalıdır. Emin olmadığınız bir durum varsa eczacınıza danışınız.1
 • Yarın hapı almaya gittiğinizde eczacınızı mutlaka bilgilendirmeniz gereken hastalıklar ve sağlık bilgileri şunlardır: 1
 • Karaciğer hastalığınız varsa. Yarın hapı, karaciğer hastalığı olan kadınlara önerilmez.
 • Şiddetli astım hastası iseniz.
 • Sara (epilepsi) tedavisinde kullanılan bazı ilaçları kullanıyorsanız (fenitoin, fosfenitoin, fenobarbital, primidon, karbamazepin, okskarbazepin).
 • HIV enfeksiyonu için ritonavir, efavirenz, neviparin gibi ilaçları kullanıyorsanız.
 • Bakteriyel enfeksiyonların tedavisi için rifampisin, rifabutin gibi bazı antibiyotikleri kullanıyorsanız.
 • Anksiyete veya depresyon için bitkisel ekstreler (St John’s wort – Hypericum perforatum) kullanıyorsanız.
 • Eğer adetiniz geciktiyse ve memelerde şişlik veya sabah bulantısı gibi gebelik işaretleri yaşıyorsanız, zaten hamile olma durumunuz varsa.
 • Mantar enfeksiyonu tedavisi için griseofulvin kullanıyorsanız.
 • Levonorgestrel içeren yarın hapı ile ulipristal asetat içeren yarın hapı birlikte kullanılmamalıdır.

Altın Değerinde BİLGİLER