HAP BİLGİLER

Yarın hapı düşüğe yol açmaz! Yumurtlamayı erteleyerek etki gösterir ve gebeliği oluşmadan önce önler.

YARIN HAPI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

YARIN HAPI İLE İLGİLİ MERAK EDİLENLER

HAP BİLGİLER

Yarın hapı düşüğe yol açmaz! Yumurtlamayı erteleyerek etki gösterir ve gebeliği oluşmadan önce önler.

Yarın hapı hormonları etkiler mi?

Devamı İçin Tıklayın

Yarın hapı uzun yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Ağızdan alınan yarın hapı kullanıldığında geçici bir süre hormonal bir etkileşim olacaktır, sadece kullanıldığı dönemde, adet görme zamanını değiştirebilir. Yani kullanımdan sonra adetiniz normalden daha önce veya sonra olabilir. Ancak sonraki adet döngüleriniz normal rutinine döner.

Yarın hapı mide bulantısına yol açar mı?

Devamı İçin Tıklayın

Yarın hapı kullanımı sonrasında sadece 10 kadından 1’inde mide bulantısı görülür.

Yarın hapı sonrası adet döneminde ağrım artar mı?

Devamı İçin Tıklayın

Yarın hapı kullanımı sonrasında 10 kadından sadece 1’inde ağrılı adet görülebilir.

Yarın hapı kullandıktan sonra korunmasız cinsel ilişkiye girsem, gebelikten korunur muyum?

Devamı İçin Tıklayın

Yarın hapının amacı, korunmasız ilişki sonrasında gebeliği engellemekdir, ve etkisini yumurtlamayı geçici olarak ertelemek suretiyle göstermektedir; ancak yumurtlamanın ne zaman normale döneceği bilinmediği için kullanımdan sonraki korunmasız ilişkilerde her zaman için risk vardır. Yarın hapı kullandıktan sonraki korunmasız ilişkileriniz için herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla ilacı kullandıktan sonraki dönemde korunmak için mutlaka prezervatif gibi bir yöntem kullanılmalıdır.

Ne sıklıkla kullanabilirim?

Devamı İçin Tıklayın

Bir adet döneminde 1’den fazla kez kullanılması önerilmemektedir.

Yarın hapı kullanıldıktan sonra adet düzensizliği yapar mı?

Devamı İçin Tıklayın

Yarın hapı kullanımı sonrasında yumurtlama ertelendiği için sadece bir sonraki adet döneminizde adet olma gününüz değişkenlik gösterebilir, fakat sonra normal düzenine geri döner. Yapılan klinik araştırmalarda, 100 kadından sadece 1’inde adet düzensizliği bir yan etki olarak saptanmıştır.1

Yarın hapı ne zaman kullanmalıyım?

Devamı İçin Tıklayın

Yarın hapı ne kadar erken kullanılırsa o kadar etkili olmaktadır. Yarın hapının etkisini maksimum seviyede görmek için ilk 24 saat içerisinde kullanılması tavsiye edilir.

Yarın hapı nasıl kullanmalıyım?

Devamı İçin Tıklayın

Yarın hapı ağızdan alınan tablet şeklindedir. Korunmasız cinsel ilişki sonrası mümkün olan en kısa sürede bir miktar suyla alınır. Yemekten önce, yemek sırasında veya sonrasında alınabilir

Yan etkisi olur mu?

Devamı İçin Tıklayın

Yarın hapı genellikle kullananlar tarafından iyi tolere edilmektedir. En sık görülebilecek yan etkiler; göğüslerde hassasiyet, bulantı, karın ağrısı, başağrısı, halsizlik ve baş dönmesidir. Yarın hapı kullanımdan sonra geçici olarak adet düzensizliğine veya lekenme tarzında kanamalara yol açabilir. Adet kanaması beklenen tarihten birkaç gün önce veya sonra başlayabilir, yeni bitmiş olan bir adet kanaması kısa süre için tekrarlayabilir. Fakat bu etkiler genellikle ilk adet kanamasını takiben normal düzenine dönecektir.

Yarın hapı kanama yapar mı?

Devamı İçin Tıklayın

Yarın hapı alındıktan sonra damlama veya lekelenme tarzında kanama olabilir. Bu adet kanaması değildir ve her kullanımdan sonra ortaya çıkması beklenmez. Takip eden günlerde beklenen normal bir adet kanaması görülecektir. Beklenen tarihten birkaç gün önce veya sonra başlayabilir. Eğer adet kanaması 5-7 gün gecikirse ya da normal zamanında ancak olağandan fazla ya da az miktarda bir adet kanaması olursa, doktora başvurulmalıdır.

Kullanımdan sonra doğurganlık üzerinde olumsuz bir etkisi olur mu?

Devamı İçin Tıklayın

Korunmasız cinsel ilişki sonrasında istenmeyen hamilelikleri engellemek için kullanılan yarın hapının vücuttaki etkisi, yumurtlamayı geçici olarak ertelemesidir. Erteleme geçici olduğu için kişinin yumurtlamasında veya doğurganlık özelliğinde herhangi bir olumsuz etki göstermez.

Yarın hapı bir kürtaj yöntemi midir?

Devamı İçin Tıklayın

Yarın hapı, yumurtlamayı erteleyen bir özelliğe sahiptir. Bu sayede gebelik hiç başlamayacaktır ve istenmeyen gebelik önlenecektir. Bu yüzden yarın hapı bir kürtaj yöntemi değildir.

Yarın hapı hapı düşük yapar mı?

Devamı İçin Tıklayın

Hayır tabi ki! Yarın hapı bir kürtaj yöntemi değildir. Yumurtlamayı erteleyerek istenmeyen gebeliği önler.

Yarın hapını aldıktan sonra kusulursa ne yapılmalı?

Devamı İçin Tıklayın

Yarın hapının alınmasından sonraki ilk 3 saat içinde kusulursa, Yarın hapının tekrar alınması gerekir. Ancak 3 saatten sonra gerçekleşen kusmalarda hapın tekrar kullanılmasına gerek yoktur.

Daha etkili olması için iki kutu içsem olur mu?

Devamı İçin Tıklayın

Yarın hapı etkisini yumurtlamayı ertelemek yoluyla göstermektedir ve bu etki için önerilen dozda alınması yeterlidir, daha yüksek dozda alınmasının ilave bir katkısı olmayacaktır.

Yarın hapı almama rağmen adet kanamam gecikti. Ne yapmalıyım?

Devamı İçin Tıklayın

Adetiniz 7 günden fazla geciktiyse bir gebelik testi yapabilir ya da doktorunuza başvurabilirsiniz.

Adet geciktirici kullanırken yarın hapı kullanmak zararlı mıdır?

Devamı İçin Tıklayın

Her ikisi de progesteron reseptörüne bağlandığı için mutlaka bir etkileşim olacaktır.Bu nedenle acil korunma gerekiyorsa adet geciktirici hap kullanımı kesilmelidir.Her ikisi de hormonal içerikte olduğu için beklenen yan etkilerde artış gözlenebilir

Gebe kalma olasılığının en yüksek olduğu dönem ne zamandır?

Devamı İçin Tıklayın

Üretken döneminizin tam olarak ne zaman olduğunu bilmenin yolu yoktur. Her aylık döngünüzde farklı günlerde olabilir. O nedenle korunmasız cinsel ilişkiler yaşıyorsanız, döngünüz sırasında gebe kalmadığınızdan emin olabileceğiniz “güvenli” bir zaman yoktur.