Yarın Hapı

Ulipristal Asetat Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde birçok doğum kontrol yöntemi vardır. Bu yöntemlerden biri de içerisinde ulipristal asetat bulunan doğum kontrol haplarıdır. Ertesi gün hapı olarak da bilinen bu tip doğum kontrol hapları, korunmasız ilişkiden sonra kullanılan gebelik önleyici bir yöntemdir. Bu ilaçlar korunmasız cinsel ilişkiden veya beklenmeyen durumlardan sonraki ilk 5 gün içerisinde alınır ve ilk 72 saat maksimum etki eder. Yalnızca acil durumlar için planlanan bu hapların yan etkileri ve nasıl kullanılması gerektiği de merak konusudur. “Ulipristal asetat nedir, ne işe yarar?” konusunda daha fazla bilgi için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Ulipristal Asetat Nedir?

Gebelikten korunmanın birçok yöntemi vardır. Bunlardan biri halk arasında ertesi gün hapı olarak bilinen ilaçlardır. Bazı ertesi gün hapları ulipristal asetat içerir ve acil kontrasepsiyon için reçete edilir. Ulipristal asetat, vücuttaki progesteron hormonunu baskılayan bir ilaçtır. Farklı marka isimlerine sahip olan ertesi gün haplarında ulipristal asetat ya da levonorgestrel bulunur. Fakat araştırmalara göre ulipristal asetat içeren doğum kontrol hapları, levonorgestrel içeren doğum kontrol haplarına göre daha etkili sonuçlar vermektedir. Bu ilaçlar birincil doğum kontrol yöntemi değildir ve içerdiği hormonlardan dolayı kanamalar ve adet düzensizliği oluşturabilir. Ertesi gün hapları, içerdiği yüksek doz hormonlar nedeniyle gebeliği önleyebilir. Bu hormonlar vücutta yan etkilere sebep olabilir. Ertesi gün hapları oral yolla alınır.Ertesi gün hapları kullanılmadan önce mutlaka prospektüsün okunması gerekmektedir (2,4,5).

Ulipristal Asetat Ne İşe Yarar?

Ulipristal asetat, ertesi gün haplarının içinde bulunan ve gebeliği önleyen bir ilaçtır. Ulipristal asetat korunmasız seks durumunda ya da kullanılan doğum kontrol yöntemi başarısız olduğunda gebeliği önlemeyi amaçlar. Ertesi gün hapları kullanırken yüksek başarı oranına rağmen düşük bir ihtimal de olsa gebeliğin meydana gelme ihtimali göz ardı edilmemelidir. Merak edilen bir diğer konu ise ertesi gün haplarının cinsel yolla bulaşan hastalıklardan koruyup korumayacağıdır. Ertesi gün haplarının cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemede bir koruyucu etkisi yoktur (3).

Ulipristal Asetat Nasıl Etki Eder?

Ulipristal asetat, içerdiği progesteron hormonu nedeniyle yumurtlamayı önlemeyi ya da geciktirmeyi amaçlayarak koruma sağlamayı amaçlar. Aynı zamanda döllenmiş bir yumurtanın rahme yapışmasını da önler. Böylece olası hamilelik durumu önemli oranda önlenmiş olur.

Gebeliğin oluşabilmesi için sperm hücrelerinin, dişi üreme sisteminin organlarından biri olan fallop tüplerine ulaştıklarında, orada bekleyen bir yumurtayı döllemesi gerekir. Bir kadının vücudunda yaklaşık 5 gün canlı kalabilen sperm hücreleri, bu süre içinde bir yumurtayı dölleyebilir. Farklı bir deyişle, yumurta henüz fallop tüplerine ulaşmadan önce girilen cinsel ilişki sonrasında, sperm hücresi kadın vücudunda 5 gün canlı kaldığı için gebelik oluşabilir. Ertesi gün hapı rahim duvarının kalınlaşmasını önleyerek embriyonun rahme tutunmasını önler ve hamilelik oluşumunu engeller (2).

Ulipristal Asetat Ne Zaman Alınmalı?

Ertesi gün hapı, korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 120 saat içerisinde kullanılır. İlişkiden sonraki ilk 24 saat içinde alınan hap, gebeliği %90-98 oranında engelleyebilirken bu süreden sonraki kullanımlarda bu oran %75’e kadar düşebilir. Bundan dolayı ertesi gün hapının cinsel ilişkiden hemen sonra kullanılması, gebeliğin engellenme olasılığını daha çok artırır. Eğer hap alındıktan sonraki 3 saat içerisinde kusma gerçekleşmişse hapın etkinliği kalmaz. Bu durumda doktorunuza danışarak tableti tekrar almanız gerekebilir (1).

NOT: Bu metin tüketicileri konu özelinde objektif bir şekilde bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

Kaynakça: