KORUNMA YÖNTEMLERİ

Gebelikten korunma yöntemleri

Hamileliği önlemek oldukça zor görünebilir fakat bilinenin aksine birçok doğum kontrol seçeneği vardır. Kullanacağınız doğum kontrol yöntemini kişisel bir tercih olacağından dolayı, seçerken dikkatle düşünülmelidir. Kendinizi çeşitli yöntemlere karşı eğitmek yaşam tarzınıza en uygun yöntemi seçmek için ilk adımdır.

Acil korunma yöntemleri

Acil korunma, korunmasız bir cinsel ilişki ya da korunma kazalarından sonra olası bir gebeliği önleyen yöntemlerdir. Acil korunma için iki seçenek bulunmaktadır:

Yarın Hapı

Yarın hapı yumurtlamayı (yumurta salımını) engelleyerek ya da geciktirerek etkisini gösterir. Yarın hapı, korunmasız bir cinsel ilişkiden hemen sonra henüz gerçekleşmemiş olan yumurtlamayı (ovülasyonu) hızla geciktirerek, gebeliği önleyici etki gösterir. Bu da yumurtalık kanalında bekleyen spermin bir yumurtayla karşılaşıp onu dölleyememesi anlamına gelir. Yarın hapı, adet döngünüzün herhangi bir anı için uygundur. Yarın hapı, gebelik olasılığının yüksek olduğu dönemlerde bile etki gösterebilir. Yarın hapını ne kadar ilişkiden sonra ne kadar kısa sürede alırsanız, yumurtlamanın ertelenmesi ve gebeliğin önlenmesi olasılığı o kadar yüksek olur.

Rahim içi araç

T şeklindeki bakır rahim içi araçtır. Bakır, T şeklindeki rahim içi araç korunmasız cinsel ilişkiden sonra 120 saat (5 gün) içinde yerleştirilmelidir.3 Ancak uygulama için bir doktora ulaşmanız gerekir.2

Düzenli Doğum Kontrol Yöntemleri

Hormonal yöntemler:

Doğum kontrol hapları, iğneler, deri yama testi, doku aşısı ve RİA (rahim içi araç) içerir. Ayrıca, az miktarda hormonun salınmasını sağlayan bir rahim içi aracı bulunmaktadır. Hormonların kullanıldığı doğum kontrol yöntemleri gebeliği önlemede oldukça başarılıdır.

Rahim içi araç(RİA)

Bir diğer adıyla spiral, rahmin içerisine yerleştirilir. Spiral gayet işe yarayan ve çok güvenli bir yöntemdir. Spirallerin iki ana türü vardır: Bakırlı Spiral ve Hormonal Spiral.

Bariyer yöntemleri:

Prezervatif, diyafram ve süngerleri içerir. Genel olarak, spiral veya hormonal yöntemler gibi gebeliği engellemez. Bariyer yöntemleri, cinsel ilişkiye girdiğiniz her seferde kullanılmalıdır.

Kalıcı doğum kontrolü (Sterelizasyon):

Gebeliğe karşı kalıcı koruma sağlar. Bir erkek vazektomi (erkeğin tohum kanallarının ameliyat ile bağlanması) olabilir, ya da bir kadının tüpleri bağlanmış (tüp ligasyonu) olabilir. Fakat bu yöntem, şimdi veya daha sonra kesinlikle bir çocuk sahip olmak istemediğinizden eminseniz iyi bir seçim olabilir.

Düzenli doğum kontrol ile ilgili daha fazla bilgi almak için Burayı Tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR

1. Ürün kullanma talimatı / kısa ürün bilgisi