YARIN HAPI İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

YARIN HAPI İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR

DOĞRU BiLiNEN YANLIŞLAR

 

Yarın hapı düşüğe neden olur.

Yanlış

Tabi ki Hayır! Yarın hapı düşüğe neden olmaz. Ertesi gün hapı yumurtlamayı erteleyerek etki gösterir ve gebeliği oluşmadan önce önler

Yarın hapı bir çeşit kürtajdır.

Yanlış

Hayır tabi ki! Yarın hapı bir kürtaj yöntemi değildir. Yumurtlamayı erteleyerek istenmeyen gebeliği önler.

Yarın hapı aldıktan sonra da etkisi devam edeceği için korunmasız cinsel ilişkiye girebilirim.

Yanlış

Kesinlikle Hayır!...Yarın haplarının amacı, korunmasız ilişki sonrasında gebeliği engellemekdir. Ve etkisini yumurtlamayı geçici olarak ertelemek suretiyle göstermektedir; ancak yumurtlamanın ne zaman normale döneceği bilinmediği için kullanımdan sonraki korunmasız ilişkilerde her zaman içinrisk vardır. Yarın hapı kullandıktan sonraki korunmasız ilişkileriniz için herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla ilacı kullandıktan sonrakidönemde korunmak için mutlaka prezervatif gibi bir yöntem kullanılmalıdır.

Yarın hapı doğurganlığı olumsuz etkiler.

Yanlış

Hayır!... Korunmasız cinsel ilişki sonrasında istenmeyen hamilelikleri engellemekiçin kullanılan yarın hapının vücuttaki etkisi, yumurtlamayı geçici olarakertelemesidir. Erteleme geçici olduğu için kişinin yumurtlamasında veyadoğurganlık özelliğinde herhangi bir olumsuz etki göstermez.

Yarın hapı sadece kondom yırtılması gibi korunma kazaları sonrasında kullanılır.

Yanlış

Hayır!... Yarın hapı korunmasız ya da korunmanın şüpheli olduğu ( doğumkontrol hapının unutulması, geri çekme yönteminde şüphe duyulması , vajinaldiyafram veya süngerin kayması) bir cinsel ilişki sonrasında, gebe kalmak istemeyen kadınlar içindir. Kadınların yaklaşık %30’u bir yıl içinde en az bir kez korunmasız ya da korunmanın şüpheli olduğu cinsel ilişki yaşayabilmektedir.

Yarın hapı adet döngülerimi bozan bir "hormon bombası"dır.

Yanlış

Elbette Hayır! Yarın hapları uzun yıllardır güvenle kullanılmaktadır. Ağızdan alınan Yarın hapının içindeki hormon, sadece kullanıldığı dönemde, adet görme zamanını değiştirebilir. Yani kullanımdan sonra adetiniz normalden daha önce veya sonra olabilir. Ancak sonraki adet döngüleriniz normal rutinine döner.

Yarın hapı kendimi kötü hissetmeme neden olur.

Yanlış

Yanlış! Yarın hapı acil korunma yöntemi olarak özel biçimde tasarlanmıştır.Yarın hapı genel olarak kadınlar tarafından iyi tolere edilir. Tüm ilaçlar gibi yan etkileri olabilir. Ancak bu yan etkileri herkes yaşamaz.

Yumurtlama, adet döngüsünün ortasında gerçekleşir. Bu dönem dışında hamile kalma riski olmadığından korunmasız ilişki sonrası yarın hapı kullanmama gerek yoktur.

Yanlış

Hayır! Yumurtlamanın zamanı öngörülemez. 10 kadından sadece 1’i, adet döngülerinin 14. gününde yumurtlar. Dolayısıyla korunmasız veya korunmanın şüpheli olduğu ilişki sonrasında adet döngünüzün herhangi bir zamanındahamile kalma riskiniz yüksektir. O nedenle hamileliği önlemek adına doktorunuzaveya eczacınıza danışarak ertesi gün hapı almanız önerilir.

Yarın hapından 2 adet içersem daha etkili olur

Yanlış

Yanlış! Yarın hapı etkisini yumurtlamayı ertelemek yoluyla göstermektedir

Yarın hapı her kadında adet düzensizliğine neden olur.

Yanlış

Yanlış! Yarın hapı kullanan kadınlarda yapılan klinik araştırmalarda, adet düzensizliği bir yan etki olarak saptanmıştır fakat bu durum 100 kullanıcıdan sadece 1’inde ortaya çıkmaktadır.1

Yarın hapı kullanımı sonrasında her kadında ağrılı adet görünür.

Yanlış

Yanlış! Yarın hapı kullanan 10 kadından 9’unda ağrılı adet görülmez.

Yarın hapı her kadında mide bulantısına yol açar.

Yanlış

Yanlış! Yarın hapı kullanan 10 kadından 9’unda mide bulantısı görülmez